Here are the inners and the official selection of the third edition of the Student World Awards (submissions from August to November 2017).

The #4th edition opens its call for entries on November 20th on FilmFreeway.

 

BEST STUDENT FILM

WINNER

Ex-Aequo :

The Heartbreak Factory, from Columbia University, USA

The Endless, from Art FX, FRANCE

// ArtFX OFFICIEL // The Endless from ArtFX OFFICIEL on Vimeo.

FINALISTS (3 nominees)

The Heartbreak Factory, from Columbia University, USA

FIFO, from Institut des Arts de Diffusion, BELGIUM

The Endless, from Art FX, FRANCE

SEMI FINALISTS (12 nominees)

The Endless, from Art FX, FRANCE

The Heartbreak Factory, from Columbia University, USA

Sheep, Goats & Cows, USA

Oculus Malus, from ISART Digital, FRANCE

Redshift, from Huntington University, USA

The Somnium,from Chapman University, USA

Home, from Salzburg University of Applied Sciences, AUSTRIA

Holiday Bird, from Full Sail University, USA

Crossroads, USA

How To Say I’m Sorry, USA

Tristan, from Institut des Arts de Diffusion, BELGIUM

FIFO, from Institut des Arts de Diffusion, BELGIUM

OFFICIAL SELECTION (34 nominees)

The Endless, from Art FX, FRANCE

The First Month, USA

Waves, from De Anza College Film, USA

The Heartbreak Factory, from Columbia University, USA

Sheep, Goats & Cows, USA

Maggie, from Brigham Young University, USA

Oculus Malus, from ISART Digital, FRANCE

Redshift, from Huntington University, USA

The Somnium,from Chapman University, USA

Born Wrong, from ELO Film School, FINLAND

Home, from Salzburg University of Applied Sciences, AUSTRIA

The Portrait of a Tormented Mind, from UCAB, BOLIVARIAN REPUBLIC OF VENEZUELA

Blessed Days, from EICAR, FRANCE

Ticking Hearts, from Regent University, USA

Waiting for the Wind, from USC, USA

Songs of Wild Animals, from Universitad de Guadalajara, MEXICO

Holiday Bird, from Full Sail University, USA

You Can Play, from American Film Institute, USA

Not As I Do, from Viewpoint School, USA

Delivery, from Edinburgh Napier University, UK

Nour, from Johns Hopkins University, USA

Dirty Money, USA

Six Minutes, from Chapman University, USA

Crossroads, USA

Niccolo, from Idyllwild Arts, USA

Passengers, from Idyllwild Arts, USA

Silence, from ESRA, FRANCE

Yams, from Idyllwild Arts, USA

How To Say I’m Sorry, USA

Numb, UK

Tristan, from Institut des Arts de Diffusion, BELGIUM

Carma, from California Lutheran University, USA

Comme en France, from University for the Creative Arts, UK

FIFO, from Institut des Arts de Diffusion, BELGIUM

BEST DIRECTOR

WINNER

Jingyu Liu for The Somnium, Chapman University, USA

FINALISTS (3 nominees)

Benjamin Crane for Redshift, Huntington University, USA

Jingyu Liu for The Somnium, Chapman University, USA

Abraham Rozenbaum for Ayuda, School of Visual Arts, USA

SEMI FINALISTS (5 nominees)

Benjamin Crane for Redshift, Huntington University, USA

Jingyu Liu for The Somnium, Chapman University, USA

So Young Shelly Yo for The Heartbreak Factory, Columbia University, USA

Abraham Rozenbaum for Ayuda, School of Visual Arts, USA

Yitao Yang for Forever & Always, CHINA, USA

OFFICIAL SELECTION (9 nominees)

Benjamin Crane for Redshift, Huntington University, USA

Jingyu Liu for The Somnium, Chapman University, USA

So Young Shelly Yo for The Heartbreak Factory, Columbia University, USA

Lisandro Boccacci for Out From Smoke & Ash, Tulsa Community College, USA

Declan Quinlan for Boy, School of Visual Arts, US

Sidchenko Yevhen for Feeling, UKRAINE

William J. Chen for Breakfast, Savannah College of Art and Design, USA

Abraham Rozenbaum for Ayuda, School of Visual Arts, USA

Yitao Yang for Forever & Always, CHINA, USA

 

BEST ANIMATED FILM

WINNER

Parfum Fraise, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

PARFUM FRAISE | Animation Short Film 2017 – GOBELINS from GOBELINS pro on Vimeo.

 

FINALISTS (4 nominees)

Hors Saison, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

Parfum Fraise, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

Fledgling, from University of the Arts, UK

After Midnight in the Asphalt Jungle, from University of South Wales, UK

SEMI FINALISTS (9 nominees)

The Street of Anfok, from CalArts, USA

Siesta, from Sheridan College, CANADA

Broken Pieces, from Drexel University, USA

Hors Saison, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

Parfum Fraise, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

Pioneers, from ArtFX, FRANCE

The Clockwork Heart, from The Academy of Interactive Entertainment, AUSTRALIA

Fledgling, from University of the Arts, UK

After Midnight in the Asphalt Jungle, from University of South Wales, UK

OFFICIAL SELECTION (17 nominees)

The Street of Anfok, from CalArts, USA

Motion Pictures, from Massachusetts College of Art and Design, USA

Stroke, from Central Saint Martins, University of Arts, UK

Overweight, USA

Laymun, from Kingston University, UK

Siesta, from Sheridan College, CANADA

Broken Pieces, from Drexel University, USA

Hors Saison, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

Burn Out, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

Parfum Fraise, from Gobelins, l’école de l’image, FRANCE

The Traps, from RMIT University, AUSTRALIA

Pioneers, from ArtFX, FRANCE

The Clockwork Heart, from The Academy of Interactive Entertainment, AUSTRALIA

The Wait, MEXICO

Fledgling, from University of the Arts, UK

After Midnight in the Asphalt Jungle, from University of South Wales, UK

Lemon & Edelflower, from University of South Wales, UK

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER

Seltzer Water, USA

FINALISTS (3 nominees)

Eileen and I, from University of the West of England, UK

Seltzer Water, USA

Plastic Disaster, from California State University, USA

SEMI FINALISTS (6 nominees)

Plastic Disaster, from California State University, USA

Eileen and I, from University of the West of England, UK

Mamadou Warma: Deliveryman, USA

Choice, CANADA

Crowning Change- The Erin O’Flaherty Story, Lindenwood University, in St.Charles, Missouri, USA

Seltzer Water, USA

OFFICIAL SELECTION (15 nominees)

The Trip, from Goldsmiths University, UK

Plastic Disaster, from California State University, USA

Krisztina Ábrahám portraitfilm, from Bolyai University, ROMANIA

Tainted Love, from University of the West of England, UK

Eileen and I, from University of the West of England, UK

Beacon, from UC Berkeley Graduate School, USA

Mamadou Warma: Deliveryman, USA

Saving Sight, from NYU’s Tisch School of the Arts, USA

The Beauty of Not Knowing, from Humber College, CANADA

A Hole in Our Flag, A Hole in Our Heart: The Realpolitik of the 1956 Hungarian Revolution, USA

Family Comics, USA

Choice, CANADA

Crowning Change- The Erin O’Flaherty Story, Lindenwood University, in St.Charles, Missouri, USA

Art Never Sleeps, from Drexel University, CUBA

Seltzer Water, USA

BEST MUSIC VIDEO

– new category –

WINNER

Seven Day Sleep – A Rose Infested, from The Los Angeles Film School, USA

FINALISTS (2 nominees)

Perpetual, from Regent University, USA

Seven Day Sleep – A Rose Infested, from The Los Angeles Film School, USA

SEMI FINALISTS (3 nominees)

Perpetual, from Regent University, USA

Me and You, USA

Seven Day Sleep – A Rose Infested, from The Los Angeles Film School, USA

OFFICIAL SELECTION (4 nominees)

In Light & In Darkness, USA

Perpetual, from Regent University, USA

Me and You, USA

Seven Day Sleep – A Rose Infested, from The Los Angeles Film School, USA